Co to jest e-marketing?E-marketing znany także pod nazwą "Marketing internetowy to używanie internetu w celach reklamowych prowadzących do sprzedaży dóbr lub usług. Na marketing internetowy składa się tzw. reklama "pay per click", reklama banerowa, email marketing, affiliate marketing, reklama interaktywna, optymalizacja stron, blog marketing, buzz marketing, product marketing i blogowanie.

Marketing internetowy jest częścią tzw. e-commerce czyli handlu elektronicznego. E-commerce i marketing internetowy stał się popularny głównie za sprawą coraz powszechniejszego dostępu do Internetu. Badania dowiodły, że ponad jedna trzecia użytkowników internetu dokonuje zakupów w sieci. (Devang, 2007)

O internetowym marketingu możemy mówić mniej więcej od 1990. Wtedy były to proste oparte na tekście strony internetowe oferujące produkty, bądź informacje. Z czasem, marketing internetowy ewoluował w coś więcej niż tylko sprzedaż informacji, dzisiaj sprzedaje się również przestrzeń reklamową, programy, modele biznesowe i wiele innych produktów i usług. Na świecie, firmy takie jak Google, Yahoo, MSN a w Polsce – Onet, Wirtualna Polska, Interia, o2 – wytyczyły szlaki w reklamie internetowej i dały szanse małym reklamodawcom, oferując reklamę lokalną małym i średnim przedsiębiorstwom. Zwrot z inwestycji się zwiększał tak jak i dostępność do tej formy reklamy. Taka forma marketingu jest podstawą nowoczesnego kapitalizmu, pozwala bowiem każdemu z dobrym pomysłem, produktem bądź usługą na dotarcie największej grupy odbiorów. Metody reklamy tradycyjnie używane w radiu, gazetach lub telewizji wypierane są przez bardziej dostępne formy internetowe. Aktualnie najszybciej rozwijającą się forma reklamy w internecie jest tak zwany Search Engine Marketing czyli reklama w wyszukiwarkach internetowych. Usługi oferowane przede wszystkim przez Google, Yahoo a w Polsce przez Onet i Netsprint pozwalają małym firmom na dotarcie do dokładnie określonej grupy klientów z danego obszaru geograficznego (województwa, miasta). Ponadto, dla małego przedsiębiorcy dostępne są inne formy, takie jak email marketing, onsite marketing czy tez optymalizacja serwisu dla wyszukiwarek w celu ściągnięcia tzw. ruchu organicznego – natural search."

 

- źródło Wikipedia.pl 

login