Msza święta to centrum chrześcijańskiego życia.

Msza dla bardzo wielu praktykujących katolików to bardzo ważne wydarzenie w tygodniu. Msza to też według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Chrystusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są też różnorodne rodzaje takowych mszy. Oprócz mszy, które odprawiane są w niedzielę, możemy wyróżnić inne ważne msze w trakcie roku. Święta, w których jako praktykujący katolik należy brać udział to przede wszystkim Boże Narodzenie, Wielkanoc, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Ostatni dzień roku oraz Pierwszy dzień roku to też czas, gdy osoby wierzące udają się na mszę świętą do kościoła. Wierzący zbierają się wówczas w swoich świątyniach na mszy świętej, ażeby podziękować Panu Bogu za swoje życie, różne sukcesy. Msza święta to centrum życia chrześcijańskiego. Msza święta jest podzielona na dwie podstawowe części. Pierwsza część to Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak i od wiernych, ponieważ wedle chrześcijańskiej wiary także jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, jeśli jest jakaś specjalna uroczystość. Następnie kapłan daje znak krzyża a osoby zgromadzone w świątyni powtarzają razem z księdzem ten znak. Tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Kolejnym krokiem jest również akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, iż jesteśmy grzeszni. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do modlitwy. Kolejno ksiądz przechodzi do głównej części eucharystii. Jest to pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie oraz liturgia słowa. Warto także zaznaczyć, że dwa czytania nie na każdej mszy są czytane. W tygodniu najczęściej kapłan czyta tylko jedno czytanie. Psalm również nie za każdym razem jest tak samo śpiewany. W zależności od tego, czy jest czas Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to zmieniają się końcówki śpiewania psalmu. Wtedy w okresie tuż przed Wielkanocą, w czasie wielkiego postu nie śpiewamy Alleluja. Zaś w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele dołącza się również w trakcie mszy kolędy. Co mszę kapłan wygłasza też własne kazanie. Następuje ono tuż po przeczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień taka wymowa jest inna.

 

Głównym punktem takiej mszy świętej jest także komunia święta. Wówczas wszyscy wierni gromadzą się zazwyczaj przy ołtarzu, gdzie ksiądz rozdaje opłatek. Rozdaje on komunię z kielicha bezpośrednio do ust wierzących. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, iż wierni obecni na mszy przychodzą na środek i tam ksiądz lub paru księży (co zależy od ilości wiernych), przychodzą oraz udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze wierni przychodzą do świątyni całymi rodzinami. Już nawet małe dzieci są tam przynoszone, by od najmłodszych lat poznały swoją wiarę i kulturę. Większość tych małych dzieci jest przygotowywana do Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla praktykujących katolików.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *